Con amore

Tak przez przypadek nastroiło mnie właśnie na ten film. Gdy zobaczyłam tę historię po raz pierwszy w kinie, mój ojciec, widząc, że mi się tak bardzo podobał, poszedł ze mną dwa dni później jeszcze raz. Jego pewnie znudziło, ale świetnie grał zainteresowanego i byłam bardzo mu wdzięczna, że mu się chciało.
Ten film to taki drobiazg, jeden z wielu oglądanych dawno temu. Jan Batory, polski mistrz fabuł obyczajowych dla młodzieży, ten film zrealizował w 1976 roku. To historia miłosnego trójkąta: Ewa jest studentką architektury, nie ma rodziny poza ciotką w Krakowie, wynajmuje mieszkanie w Warszawie. Jej chłopak, Grzegorz, jest pianistą, strasznie skupionym na własnej osobie, karierze muzycznej i ambicjach. Intensywnie ćwiczy przed konkursem chopinowskim razem z Andrzejem, swoim kolegą, który się kocha w Ewie. Natomiast córka profesora muzyki, Zośka, świata nie widzi poza Andrzejem. Gdy okazuje się, że Ewa ciężko zachorowała, jedynie Andrzej ma siłę i odwagę zaopiekować się chorą. Poświęca własną karierę muzyczną, żeby się nią opiekować.  Chora, skupiona na własnym nieszczęściu, nie kojarzy powodów kierujących Andrzejem. W sumie bardzo sprawny film, pełen dobrej muzyki oraz dobrej gry aktorskiej początkujących wtedy, a dzisiaj świetnie znanych: Andrzeja zagrał Mirosław Konarowski, Grzegorza Wojciech Wysocki, a Zośkę Joanna Szczepkowska (wnuczka Jana Parandowskiego, córka Andrzeja Szczepkowskiego, aktora). Trzeba przyznać, że Szczepkowska była wtedy z nich najlepsza. W roli Ewy wystąpiła Małgorzata Snopkiewicz (córka pisarki Haliny Snopkiewicz) i był to jej jedyny filmowy występ.
A życie do fabuły dopisało ciąg dalszy – Joanna Szczepkowska i Mirosław Konarowski byli długie lata małżeństwem i mają dwie córki, Hannę i Marię, też aktorki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s