Nocny kowboj

Obiecałam kiedyś, że obejrzę ten film jeszcze raz i zweryfikuję mój pogląd sprzed lat. Dotrzymuję słowa dzisiaj i zajmę się filmem sprzed lat 44 (niemożliwe?!). Bardzo znany kiedyś, teraz już chyba raczej zapomniany, zajmują się nim chyba tylko tacy maniacy jak ja. Historia, nakręcona w 1969 roku przez Johna Schlesingera, a oparta na scenariuszu Waldo Salta (na podstawie powieści Jamesa Leo Herlihy’ego), opowiada o młodym mężczyźnie, który przyjeżdża do Nowego Jorku z Teksasu. Chce zarabiać na życie jako płatna męska dziwka, bo – tak uważa – jedyne co mu świetnie wychodzi to uprawianie seksu. Bardzo przystojny, z dużym wdziękiem, ale niestety niezbyt lotny. Wydaje mu się, że świat należy do niego. Na ulicach NY niestety nikt na niego nie czeka, za pierwszą wykonaną usługę w końcu płaci sam. Gdy Joe Buck na swej drodze spotyka Enrico Ratso Rizzo, bezdomnego i chorego kuternogę, ich los się splata. Aż do tragicznego finału. Film jest naprawdę dobry, poza fantastycznym obrazem Nowego Jorku w końcu lat 60-tych i znakomitą muzyką Johna Barry’ego, jego wielkim atutem jest aktorstwo. Dwóch wielkich kina, już w swoich początkowych latach pracy wspięli się na wyżyny. Jon Voit, młodziutki, świetnie zapowiadający się (dostał zresztą Złoty Glob za debiut i nominację do Oscara) jest naprawdę fantastyczny w roli Joe. Ratso to natomiast absolutnie genialna rola Dustina Hoffmana, rola, za którą powinien był dostać Oscara. Wg mnie jego późniejsza rola w „Rainmanie”
jest wzorowana na postaci Ratso, sposób chodzenia ewidentnie powtórzony. Ale nie szkodzi to żadnemu z filmów i żadnej postaci. To mój pogląd sprzed lat, teraz go podtrzymuję. „
Nocny kowboj” wraca do mnie zawsze, gdy słyszę tę absolutnie genialną piosenką Harry’ego Nilssona „Everybody’s talkin’” .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s