Rzeź

Dawno nie widziałam tak przewrotnego i zabawnego filmu, a już na pewno nie był to film tego reżysera. To pierwszy taki obraz Romana Polańskiego, bo wprawdzie nakręcił już komedię („Nieustraszeni pogromcy wampirów”), ale ta zeszłoroczna jest współczesną opowieścią o ludziach żyjących tu i teraz. Bohaterem mógłby być pewno każdy z nas. Głośna sztuka Yasminy Rezy pt. „Bóg mordu” posłużyła Polańskiemu do opowiedzenia krótkiej historii – trwa niecałe 80 minut – dwóch par rodziców nastolatków z Nowego Jorku, którzy po bijatyce synów usiłują wyjaśnić zaistniałą sytuację. Państwo Nancy (zwana przez męża Doodle) i Alan Cowan przychodzą do mieszkania państwa Penelope (zw. przez męża kochanieńka) i Michaela Longstreet, sprawę załatwiają bardzo krótko spisując wspólne oświadczenie i już chcą wychodzić, gdy gospodarz proponuje kawę. I tak się zaczyna potyczka czworga ludzi, którzy na pozór bardzo kulturalni skrywają tajemnice, o których nie mają pojęcia nawet współmałżonkowie. Przez resztę filmu toczy się inteligentna wymiana zdań, poglądów, koalicji wzajemnych i po chwili zupełnie innych.
Bardzo kameralna, teatralna prawie inscenizacja nie nudzi ani przez chwilkę, bo jest doskonale filmowana, pełna zwrotów kamery i użycia świetnych rekwizytów (kwiaty, wiadro, telefon itd.) Największym atutem tego filmu, poza inteligentnymi dialogami, jest gra rewelacyjne dobranych aktorów: Christoph Waltz („Bękarty wojny”) jako Alan jest
wyciszonym i z pozoru bardzo spokojnym adwokatem, John C. Reilly misiowaty na pierwszy rzut oka okazuje się być zupełnie inny. Panie natomiast – Jodie Foster w roli Penelope i Kate Winslet jako Nancy – dają koncert jakiego dawno nie widziałam. Cudowne, pełne życia, energii i ognia, zachwyciły mnie tak, że trudno mi ocenić, która z nich bardziej.
W epizodzie, w roli Zacharego Cowana, który kijem wali w twarz Ethana Longstreet, wystąpił syn Polańskiego Elvis.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s