Rain Man

Obejrzałam ten film po wielu, wielu latach, Barry Lewinson zrealizował go przecież w 1988 roku. I jak się okazało pamiętałam ten obraz świetnie, poza drobiazgami wszystko miałam przed oczami. Fantastyczna historia młodego chłopaka, Charlie’go Babbitta, zepsutego i
niedojrzałego kompletnie, który po nagłej śmierci ojca, z którym nie miał ostatnio kontaktu, dowiaduje się, że ma starszego brata Raymonda.
Raymond jest autystycznym geniuszem, który nie radzi sobie z emocjami i kontaktami ze światem zewnętrznym, a świetnie radzi sobie z cyframi i lubi, gdy świat jest uporządkowany wg schematu i jego przyzwyczajeń.
Dlatego ojciec umieścił go w zakładzie opieki i to jemu zapisał 3 miliony dolarów w spadku. Charlie jest rozgoryczony, próbuje odzyskać choć połowę kasy i porywa brata z ośrodka. Jadą razem w trwającą sześć dni podróż z Cincinnati do Los Angeles i podczas tej drogi poznają się nawzajem, a Charlie dojrzewa. Zaczyna rozumieć motywy ojca, pojmuje
dlaczego nic nie wiedział o istnieniu Raymonda, przypomina sobie głębokie dzieciństwo i co najważniejsze – nawiązuje kontakt z bratem.
Film jest bardzo piękny, wzruszający, chwilami zabawny, cudownie zrealizowany i zilustrowany jak zwykle rewelacyjną muzyką Hansa Zimmera.
Ale przede wszystkim jest genialnie zagrany przez dwóch panów: Dustina Hoffmana w roli Raymonda i Toma Cruise’a w roli Charlie’go. Hoffman dostał za tę rolę Oscara, należało mu się, w każdej sekundzie filmu jest przekonywujący. Stał się chorym na autyzm Raymondem. Z tym, że zawsze mam uczucie, że to wtórna rola Dustina, powielał (w „Rain Manie”) rolę Ratso z „Nocnego kowboja” Johna Schlesingera z 1969 r. Ale to Tom jest w tym filmie lepszy, wspaniale oddał dojrzewanie Charliego i to Cruise powinien dostać nagrodę Akademii. Tak czułam przed laty i takie zdanie podtrzymuję po latach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s