Gdzie jesteś, Amando?

Dennis Lehane ma talent do pisania książek, które są gotowymi scenariuszami filmowymi. Do tego ma szczęście, bo jego opowieści inspirują znakomitych twórców. Tak było z ekranizacją jego „Rzeki tajemnic”, którą zrealizował Clint Eastwood, tak było także z „Wyspą tajemnic”, za którą wziął się Martin Scorsese. Książką najmniej znaną, a zatytułowaną „Gdzie jesteś, Amando?”, zajął się w 2008 roku ze znakomitym skutkiem bardzo dobry aktor i – jak się okazuje – całkiem niezły reżyser Ben Affleck. Historia zaginionej czterolatki, Amandy, w
której poszukiwania włączyła się cała policja Bostonu oraz prywatny detektyw Patrick Kenzie (zagrał go bardzo dobrze brat reżysera Casey Affleck) z partnerką Angelą Gennaro (Michelle Monaghan) dzieje się w okropnych dzielnicach wśród obrzydliwych ludzi: dilerów, prostytutek, bandytów. Rodzina Amandy także nie zachwyca: matka pijaczka i ćpunka, zaprzyjaźniona z okolicznymi bandziorami, ojca nie ma, wydaje się, że los Amandy interesuje wyłącznie brata matki i ciotkę. Film nie jest wyłącznie historią kryminalną i obrazem środowiska, stawia przed widzem również inne problemy, moralne i filozoficzne, nie do rozwiązania właściwie. Trudno ocenić, czy taka decyzja, jaką w końcu podejmuje Patrick jest właściwa i czy kiedyś tego nie będzie żałował. Choć to, czy to on będzie żałował to najmniejszy problem.
W filmie, poza Caseyem Affleckiem, występuje jeszcze dwóch znakomitych aktorów: Morgan Freeman i Ed Harris, którzy grają policjantów, dla których dobro dziecka jest najwyższą wartością. Przynajmniej tak mówią. I wydaje się, że naprawdę w to wierzą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s