Thelma i Louise

Trudno określić jednym zdaniem jaki to film. Na pewno jeden z najpiękniejszych filmów o kobietach. Dla kobiet. I dla mądrych mężczyzn.
Znakomicie fotografowany i zrealizowany film drogi. Świetnie napisany rzez Callie Khouri i zasłużenie nagrodzony Oscarem scenariusz dramatu. Niepozbawiony również akcentów komediowych film o przyjaźni dwóch kobiet, przyjaźni do grobowej deski. Trochę manifest feministyczny. I pomimo, że został nakręcony dokładnie 20 lat temu przez Ridleya Scotta jest aktualny i nie traci kompletnie nic, jest nadal znakomitym filmem do obejrzenia i przeżycia. Dwie przyjaciółki, Thelma (Geena Davis) i Louise (Susan Sarandon) wybierają się na dwudniowy wypad, bo chcą oderwać się od codzienności.
Thelma ma koszmarnego męża, który ją terroryzuje. O Louise początkowo nie wiemy nic, poza tym, że pracuje w barze. Dziewczyny w piątkowe popołudnie wsiadają do samochodu Louise i wyjeżdżają do domku, który sobie wynajęły na cały weekend. I tak zaczyna się ich droga, w czasie której zmienia się ich życie, zmieniają się one same i nic już nie jest takie jak było. Wszystkie postacie są rewelacyjnie zagrane, dwie główne bohaterki dominują na ekranie, ale panowie też mają swoje do powiedzenia i zagrania. Harvey Keitel znakomicie wypadł w roli policjanta, który od razu zrozumiał z kim ma do czynienia i do końca próbuje im pomóc.
Michael Madsen świetnie zagrał kryształowego przyjaciela Louise, choć znany jest z zupełnie innych postaci. Christopher McDonald, bardzo komiczny w swojej karykaturalnej roli męża-terrorysty, wbija się mocno w pamięć. Nawet mała, epizodyczna rólka Brada Pitta, który gra
przygodnego autostopowicza, jest wyrazista. Wszystko to okraszone jest znakomitą muzyką Hansa Zimmera, a zdjęcia zrobił Adrian Biddle.
Zawsze na końcu mam nadzieję, że ta szaleńcza jazda trwa nadal. I w jakimś sensie tak jest….

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s