Wielki Gatsby

Film Jacka Claytona z 1974 roku, którego kanwą była słynna powieść Scotta F. Fitzgeralda, a scenarzystą Francis Ford Coppola, stał się kolejnym krokiem w rozwoju Roberta Redforda. „Wielki Gatsby” przyniósł temu 38 letniemu aktorowi zasłużoną sławę.
Gdy Nick Carraway (Sam Waterston) spędza lato na Long Island, odkrywa, że jego bezpośrednim sąsiadem jest tajemniczy i bardzo bogaty Jay Gatsby (Robert Redford). Obserwuje go z daleka, gdy niespodziewanie zostaje zaproszony na przyjęcie do wielkiego domu Gatsby’ego. Gospodarz nie pojawia się na swoim przyjęciu, ale spotyka się z Nickiem i proponuje lunch. A potem proponuje Carraway’owi, by ten zaprosił do siebie na herbatę swoją kuzynkę Daisy Buchanan (Mia Farrow), koniecznie bez męża Toma (Bruce Dern). I okazuje się, że Daisy i Jay znają się od dawna, ba, łączy ich coś więcej. Nick staje się obserwatorem tego, co dzieje się z nimi, między nimi i całkiem dookoła….
Film zrealizowany z pietyzmem, wielką dbałością o szczegóły, bardzo dobrze oddaje klimat książki i pewnie tamtych czasów. Mia Farrow świetnie zagrała piękną, głupiutką kobietkę, od której zbyt dużo się nie wymaga, w której jednak tak naprawdę drzemie coś, co nie ma szans na ujawnienie. Pieniądze załatwiają wszystko, bo jak mówi Daisy do Jaya:
„bogate dziewczyny nie poślubiają ubogich chłopców”
.  Redford znakomicie zagrał obsesyjnie zakochanego, który dla swojej ukochanej zrobi wszystko. A w mojej pamięci zawsze zostanie taniec Daisy z Jayem przy jednej świecy w olbrzymim salonie…  To pierwszy taki filmowy taniec Roberta Redforda. Następny dopiero w Afryce, u stóp gór Ngong…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s