Szatan z siódmej klasy

Najbardziej „letni” z polskich filmów. Zrealizowany w 1960 roku przez Marię Kaniewską (reżyserka i aktorka – zagrała np. panią Tańską w filmie/serialu „Awantura o Basię” z roku 1996) wg znakomitej powieści Kornela Makuszyńskiego, jest do tej pory najlepszą ekranizacją tej książki. BTW prób nie było zbyt dużo, co jest bardzo interesujące.
Powieść ma przecież wszystko co jest potrzebne, by stworzyć dobry film: znakomitą intrygę, tajemnicę do odkrycia, cudownie wyraziste postacie, wakacyjną atmosferę, młodzieńczą miłość… Jeśli jeszcze dobrze dobierze się obsadę to sukces murowany. A może to właśnie dlatego, że tamta ekranizacja, choć już bardzo trąci myszką, jest absolutnie nie do pobicia? Jak można sobie wyobrazić kogoś innego w roli Wandzi? Przecież debiut Poli Raksy to rola nie do powtórzenia. Symbol lat 60. w polskim kinie i w polskiej telewizji, po latach dwudziestu nawet Perfekt śpiewał „…za jej Poli Raksy twarz każdy by się zabić dał…”
A historia jest zabawna i bardzo wakacyjna: inteligentny i sprytny uczeń, Adam Cisowski (Józef Skwark), pomaga swojemu nauczycielowi ze szkoły, profesorowi Pawłowi Gąsowskiemu (Stanisław Milski), rozwiązać tajemnicę znikania…. drzwi w pałacyku, w którym mieszka jego brat, genialny matematyk Iwo (Kazimierz Wichniarz) z żoną Ewą (Krystyna Karkowska) i córką Wandą (wspomniana już Pola Raksa). W roli malarza bandyty wystąpił Mieczysław Czechowicz.
W czołówce filmu pojawia się piosenka, która zawsze kojarzy się z wakacjami i z tym właśnie filmem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s