Lęk pierwotny

Film, o którym dzisiaj piszę, to kinowy debiut jednego z najbardziej utalentowanych aktorów, Edwarda Nortona. Zrealizowany w 1996 roku przez Gregory’ego Hoblita, który w kinie zrobił niezbyt dużo, za to w telewizji dosyć sporo, reżyserował bowiem tak znane seriale jakNYPD Blue” (po polsku „Nowojorscy gliniarze”), „LA Law” („Prawnicy z Miasta Aniołów”), a także Hill Street Blues” („Posterunek przy Hill Street”).
Lęk pierwotny” opowiada o znanym adwokacie Martinie Vailu (znakomity Richard Gere), który dla rozgłosu zrobi bardzo dużo. Trafia mu się przypadkiem bardzo prosta z pozoru sprawa, bowiem oskarżony o zamordowanie arcybiskupa członek chóru kościelnego, młodziutki Aaron Stampler (genialny Edward Norton), zostaje złapany niedaleko miejsca zbrodni, w dodatku cały jest ubrudzony krwią ofiary. Vail oferuje swe usługi pro publico bono, wietrząc w tym łatwy rozgłos, z czasem jednak zaczyna wierzyć w niewinność Stamplera i postanawia tę niewinność udowodnić. Po drugiej stronie stoi była uczennica Martina Vaila, teraz zawzięta pani prokurator Janet Venable (świetna Laura Linney), z którą kiedyś coś go łączyło.
Film trzyma w napięciu do ostatniej chwili, a zakończenie jest wstrząsające, zarówno dla widza jak i dla ……. samego Martina Vaila.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s