Tajemnica Brokeback Mountain

Film o samotnym facecie przypomniał mi inny, całkowicie różny od niego obraz, który opowiada o miłości. Kropka. Bo IMHO nie jest to film o homoseksualizmie czy miłości homoseksualnej, absolutnie nie zgadzam się z takim przyporządkowaniem historii opowiedzianej przez Anga Lee w 2005 roku. Historia dwóch młodych ludzi, Ennisa del Mar (Heath Ledger) i Jacka Twista (Jake Gylenhaal), którzy (jeden bardziej niż drugi) są zaskoczeni tym, że odkrywają w sobie inność (wtedy, gdy dzieje się akcja filmu – od 1963 roku przez 20 lat – bardziej potępiana niż dzisiaj), nie potrafią przyznać się do tego, ani z tym pogodzić do końca życia. Wielka miłość, która ich łączy, jest na ekranie pokazana w sposób bardzo dyskretny, delikatny a równocześnie bardzo wzruszający. Scena z odnalezioną koszulą partnera jest dla mnie zawsze źródłem smutku i współczucia dla tego osamotnionego, źródłem wielkiego wzruszenia, bo samotny kochający człowiek jest zawsze taki sam nieszczęśliwy bez względu na obiekt miłości.
Jest to też opowieść o tym, że życie wbrew sobie jest życiem samotnym, nieszczęśliwym, pustym….
Aktorzy, którzy zagrali w tym filmie, zrobili to z wielkim taktem i maestrią, szczególnie Heath Ledger, który miał wtedy przed sobą zaledwie kilka lat życia. Wielki żal, że ten aktor nie żyje już, bo tamta rola była obrazem jego niesamowitego talentu i zapowiedzią wielkiej kariery…. szkoda….
Film do tego jest mi bliski z jeszcze innego powodu: krajobrazy mające przedstawiać Wyoming to kanadyjska część Gór Skalistych, w której zrealizowano film, miejsca, które kiedyś miałam okazję obejrzeć na żywo podczas długiej, samochodowej wycieczki ……

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s